Відділ освіти Білоцерківської районної державної адміністрації Білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчості icon

Відділ освіти Білоцерківської районної державної адміністрації Білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчостіНазваВідділ освіти Білоцерківської районної державної адміністрації Білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчості
Сторінка1/4
Дата конвертації28.04.2013
Розмір440.06 Kb.
ТипПрограма
джерело
  1   2   3   4


Відділ освіти

Білоцерківської районної державної адміністрації


Білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчості


Погоджено:

Методичною радою РМК

відділу освіти Білоцерківської РДА

протокол № _____ від __________


Схвалено: Затверджую:

Науково-методичною радою Директор Білоцерківського районного

Київського обласного інституту будинку дитячої та юнацької

післядипломної освіти творчості

педагогічних кадрів З.Ф.Литвин _____________

Протокол № ________ _______________2009 року

Від ________________2009 року


«Журналістика та дизайн»


(гурток для учнів 6-11 класів)


^ Автор:


Литвин Зінаїда Федорівна

керівник гуртка «Журналістика та

дизайн» Білоцерківського районного

будинку дитячої та юнацької творчості


м. Узин

2009


Пояснювальна записка.


Мета і основний зміст роботи гуртка юних кореспондентів “Журналістика та дизайн” полягає у формуванні і гармонійному розвитку особистості, він допомагає школярам розвивати творчі здібності, розширює світогляд, поглиблює інтереси та знання, пов’язані з журналістикою, розширює теоретичну підготовку з української мови та літератури.

Програма гуртка розрахована на три роки навчання для дітей та підлітків 11-17 років, які виявили бажання взяти участь у діловій довгостроковій грі «Дитяча преса»: І рік навчання (початковий рівень) – учні –6 -7-х класів, ІІ- рік навчання (основний рівень) – учні 8-9-х класів, ІІІ рік (вищий рівень) – учні 10-11-х класів. Відповідно до року навчання визначається мета та перспективи діяльності гуртка. Між програмами І, ІІ та ІІІ рівня навчання існує тісний зв’язок наступності.

Ділова гра «Дитяча преса» - це конкретна навчально-практична діяльність, яка ставить за мету розвиток творчих можливостей школярів за принципом «немає необдарованих дітей» та передбачає реабілітацію важковиховуваних дітей та підлітків.

Вихованці гуртка протягом року опановують азбуку журналістської майстерності. В процесі роботи вони мають навчитися писати цікаві матеріали, збирати відповідну інформацію для підготовки та випуску власного журналу - журнальчик про тебе і для тебе “Дзиґа”, адресованого для дітей середнього та старшого шкільного віку.

Основою діяльності гуртка є створення працездатного колективу, багатого на цікаві ідеї та творчий потенціал за принципами діяльності справжньої редакції – творчого колективу однодумців з розподілом обов’язків.

Вивчаючи основи журналістики у перший рік навчання (жанри, методи збирання і обробки інформації, редагування, тощо) вихованці одночасно працюють над зростанням власного інтелектуального рівня, розвитком мови та вмінням аналітично мислити.

^ Новизна програми

- елементи інтеграції журналістського, літературознавчого, дизайнового, психологічного напрямків позашкільної освіти та навчання користуванню ПК з урахуванням шкільного базового компоненту з інформатики, мовознавства, літературознавства та історії свого краю;

- елементи психолого-педагогічної діагностики вихованців та формування її основі результатів навчально-виховної мотивації;

- використання на заняттях трьох рівнів навчальних завдань: репродуктивного, творчого та частково дослідницького;

- систематичне використання навчально-практичної ділової гри, у ході якої самі гуртківці створюватимуть власний журнал для школярів середнього та старшого шкільного віку;

- надання можливості бажаючим вихованцям одержати професійну підготовку за спеціальностями «репортер», «юний кореспондент», «оператор комп’ютерного набору та верстки» та «дизайнера дитячого журналу».


^ Навчально-тематичний план

Початковий рівень ( 1 рік навчання)

п/п

Теми

Кількість годин

Теорія

Практика

І

Загальні теми

4

41.1.Організаційні заняття. «Ти став юнкором». Завдання та мета роботи гуртка. Журналістика і журналіст.

1.2. Доля репортера. Обговорення.

2


2

2


2

-


-

ІІ

Основи психології та риторики та етикету

14

7

7
2.1. Психологія спілкування у групі. Визначення інтересів та тематичних пріоритетів.

2.2.Психологія спілкування з респондентом.

2.3. Основи риторики.

2.4. Етика спілкування. Етикет.

4


2


4

2

2


1


2

2

2


1


2

2

ІІІ

Основи літературної майстерності

10

3

7
3.1.Лексика української мови. Основи літературного мовлення.

4

1

3
3.2. Основи віршування. Прозові літературні твори.

6

2

4

ІV

Основи журналістики

26

12

14
4.1. Класифікація ЗМІ.

4.2.«Media-калейдоскоп» (огляд друкованих ЗМІ)

4.3.Газетні жанри: інформаційні, аналітичні, художньо-публіцистичні)

4.4.Новина–королева журналістики

4.5. Де «живуть» теми

4

4


10


4


4

2

2


4


2


2

2

2


6


2


2

V

Основи газетярської справи

26

6

20
5.1. основи користування ПК

5.2. Основи набору та верстки

5.3. Основи дизайну

8

8

10

2

2

2

6

6

8Випуск журналу «Дзиґа»

46

10

36
6.1. Збір матеріалів

6.2.Розробка тематики, дизайну чергового номера (комп’ютерне макетування випуску)

6.3. Набір та верстка випуску

18

8


20

2

2


6

16

6


14

VІІ

Робота прес-клубу.

Підсумкова робота.

16

2

-

16

2144

41

103Зміст програмного матеріалу


Тема І. Загальні теми (4 год.)


1.1. Завдання та мета роботи гуртка. Ти хочеш стати журналістом? Приємний звук свого імені. З чого почати? Поняття «Журналістика». Професія «журналіст»: обов’язки, права. Психологія спілкування. Газетярська справа. Обговорення: «Чим будемо займатися у гуртку і навіщо». Діагностування інтересів дітей методом усного опитування.

1.2. Обговорення: «Доля репортера у сучасному світі. Хто кращий репортер: чоловіки чи жінки?» Діагностування інтересів, схильностей, морально-етичних установ та сімейного стану дітей методом таємного експрес-анкетування. Обговорення результатів без згадування особистостей.

Вихованці повинні знати: що таке журналістика, її головні завдання; хто такі журналісти, юнкори, їх покликання. Як виготовляється сучасна газета.

Вихованці повинні вміти: визначити мету діяльності гуртка.


^ Тема ІІ. Основи психології та риторики (10 год.)


2.1. Психологія спілкування у групі. Група (редакція газети) як єдиний організм. Місце та інтереси особи в групі. Між особові конфлікти у групі та засоби їх вирішення. Ігрові тренінги.

2.2. Бесіда «Психологія спілкування з респондентом». Продовження прихованої діагностики психологічних особливостей вихованців. Доброзичливість, зацікавленість, уважність, урахування інтересів респондента, вміння слухати, вміння ставити питання. Ігрові тренінги. Індивідуальні бесіди. Виконання домашнього завдання «Візьми інтерв’ю у близьких людей». Індивідуальні комп’ютерні тренінги для потенційних набірників у програмі «Microsoft Word». Додержання техніки безпеки, правильної осанки та правила перерв під час занять та при роботі з комп’ютером.

2.3. Бесіда: «Основи риторики як психології усного мовлення». Продовження прихованої діагностики психологічних особливостей вихованців. Навіщо вміти правильно та гарно говорити. Як звучить мій голос. Як я вимовляю звуки. Чи розуміють мене слухачі. Чи однаково говорять хлопчики та дівчатка. Чи приємно мене слухати. Неквапливість, чіткість, голосність мовлення. Ігрові тренінги: «Я беру інтерв’ю для газети, для радіо, для телесюжету». Індивідуальні бесіди. Домашнє завдання: «Зроби вправи разом з батьками або близькими тобі людьми». Індивідуальні комп’ютерні тренінги для потенційних набірників. Додержання техніки безпеки, правильної осанки та правила перерв під час занять та при роботі з комп’ютером.

2.4. Етика спілкування. Етикет. Культура спілкування. Форми комунікації, вміння встановлювати зворотній зв'язок. Жести, міміка, обличчя. Ділове та приватне спілкування. Мовна культура. Публічний виступ. Журналістська етика та етикет. Імідж журналіста, поняття стилю. Ігрові тренінги «Інтерв’ю на перехресті». Спілкування з респондентами у рекреаціях школи

Вихованці повинні знати: навіщо журналісту потрібно знати основи психології та риторики; що таке редакція, термін «респондент», як спілкуватися з респондентом. Основні принципи етики журналіста (культури поведінки, поважання респондента, правдивість та точність викладення фактів)

Вихованці повинні вміти: знайти своє місце у групі (редакції), знайти вихід з конфліктної ситуації під час спілкування, спілкуватися з незнайомою людиною «респондентом», намагатися говорити чітко та правильно, провести власний аутотренінг з риторики. Під час тренінгу зіграти роль журналіста газети, диктора радіо, телеведучого.


^ Тема ІІІ. Основи літературної майстерності ( 8 год.)


3.1. Лексика української мови. Слова та їх значення. Культура мовлення та письма. Бесіда: «Основи літературного мовлення». Стилі мовлення. Практичне завдання: написати замітку різними стилями з урахуванням різних виразних засобів. Три рівні завдання: закінчити текст, написати свій текст по зразку, створити власний варіант тексту.

3.2. Бесіда «Основи віршування». Прозові літературні твори. Рима, розмір. Практичне ігрове завдання: віршування. Три рівні: закінчити вірш, створити вірш по зразку, створити власний варіант вірша. Домашнє завдання: склади вірш про природу. Довідник «Літератори Білоцерківщини», знайомство з літературним фондом Білоцерківського краю. Творчі зустрічі з літераторами та журналістами краю.

Вихованці повинні знати: основні стилі літературного мовлення (діловий, науковий, інформаційний, художній, гумористичний), загальні основи віршування (рима, розмір). Культуру мовлення та письма. Основні критерії літературної мови і принципи їх застосування.

Вихованці повинні знати: «Спроба пера»: написати допис до шкільної газети у різних стилях, скласти віршика, оповідання. Володіти літературною мовою та застосовувати її у спілкуванні з однолітками та дорослими.


^ Тема ІV. Основи журналістики (26 год.)


4.1. Бесіда «Класифікація ЗМІ» Друковані ЗМІ. Радіомовлення. Телебачення. Особливості друкованих ЗМІ. Ігрові тренінги»Репортер газети. Диктор радіо. Телеведучий». Індивідуальні тренінги для потенційних набірників у комп’ютерних програмах. Додержання техніки безпеки, правильної осанки та правила перерв при роботі з комп’ютером.

4.2.«Media-калейдоскоп» (огляд друкованих дитячих та молодіжних ЗМІ). З історії газет. Перші газети України. Роль преси в житті суспільства і школи. Газети та журнали Білоцерківщини. «Самвидав – провісник свободи слова в Україні. Основні «заповіді» журналіста.

4.3. Газетні жанри: інформаційні, аналітичні, художньо-публіцистичні).

Вступ до курсу теорії жанрів. Інформаційні жанри: замітка, репортаж, інтерв’ю. Інформація, її види. Практикум «Знайди в газеті інформацію».

^ Аналітичні жанри: кореспонденція рецензія, відгук, стаття, коментар. Спроба пера. Художньо-публіцистичні жанри: замальовка, нарис, фейлетон, памфлет, есе, етюд. Спроба пера. Факт – наріжний камінь журналістики. Новина – королева журналістики. Факт та подія – головний зміст новини. Ігрові тренінги. Три рівні завдань: усна новина для обговорення, замітки за підказаними темами, створення власної новини. Домашнє завдання: зібрати шкільні новини. Набір найкращих новин для майбутньої газети.

4.5. Де «живуть» теми. Бесіда: «Вибір теми». Факт – основа теми. Ігрові тренінги «Який факт важливіший», «Мої батьки – цікавий факт». Діагностика схильностей вихованців: визначення особистих тематичних інтересів. Рубрики в газеті. Практична робота: «Яку рубрику я очолив би».

Вихованці повинні знати: відмінні особливості газетної, радіо та тележурналістики. Розмаїття газетних жанрів. Що таке факт, подія, новина. Як знайти тему для допису

Вихованці повинні вміти: під час тренінгу зіграти роль журналіста газети, диктора радіо, телеведучого; визначити цікаву подію чи факт та представити її як новину, осмислити факт як можливу тему допису.


Тема V. Основи газетярської справи (26 год.)


5.1. Основи користування ПК. Практичні заняття. Комп’ютер, клавіатура, робочий стіл, мишка, файли та папки, робочі програми.

5.2. Основи набору та верстки. Практичні заняття. Тренінгові програми різних рівнів. Індивідуальні заняття основного рівня : набір текстів у програмах «Microsoft Word»., «Блокнот». Індивідуальні заняття вищого рівня: первинне редагування тексту – авторське скорочення та дописування; перше знайомство з програмами «Publicher» . Додержання техніки безпеки, правильної осанки та правил перерв під час занять та при роботі з комп’ютером.

5.3. Основи дизайну. Практичні заняття у програмі Adobe Photoshop та «Publicher». Уміння правильно сфокусувати та відзняти необхідний для газети матеріал, дібрати цікаві малюнки, які б доповнювали зміст матеріалу. Розробка тематики, стилю газети, дизайну. Практичні заняття по створенню макету журналу.

Вихованці повинні знати: основи безпечного користування ПК, основи користування базовими програмами ПК «Microsoft Word», «Блокнот»,

Adobe Photoshop, тощо.

Вихованці повинні вміти: самостійно включати комп’ютер, знаходити необхідну програму, працювати в ній, набирати текст, коректувати його. Вміти дібрати правильні фотографії та малюнки до висвітленої теми. Навчитися розробляти тематику та стиль журналу.


^ Тема VІ . Випуск журналу «Дзиґа» (46 год.)

6.1. Збір матеріалів. Виїзні та практичні заняття. Визначення провідної теми журналу. Збір, відбір шляхом обговорення, набір та редагування текстових та наочних матеріалів за допомогою головного редактора журналу (керівника гуртка). Додержання техніки безпеки при роботі з комп’ютером.

6.2.Розробка тематики, дизайну чергового номера (комп’ютерне макетування випуску).

6.3. Набір та верстка випуску, підготовка до друку. Виїзне заняття. Інструктаж про техніку безпеки під час перебування у друкарні. Екскурсія по типографії та друкарні.

Вихованці повинні знати: що таке рубрика, та розділ газети, первинні принципи редагування, що таке шпальта, макет, гранки, вичитка, правка, верстка.

Вихованці повинні вміти: створити невеликий допис, замітку, набрати та вивести текст, самостійно відредагувати його, зробити правку, визначити найважливіші для випуску матеріали та розподілити їх за рубриками.


^ Тема VІІ . Робота прес-клубу (16 год.)

Творчі зустрічі з професійними журналістами та творчими літераторами. Спільні проекти з батьками. Виїзні засідання у редакціях газет Білоцерківщини «Надросся», «Замкова гора», «Главная газета». Засідання клубу разом з юнкорами шкільних видань. Районний конкурс юних журналістів «Лицарі пера». Творчі вечірки, святкові вечорниці. Участь у журналістських та літературних конкурсах. Індивідуальне спілкування.

Вихованці повинні знати: основи психології спілкування.

Вихованці повинні вміти: знаходити вирішення конфліктних ситуацій під час спілкування, бути доброзичливим, чуйним, терплячим, уважним до кожного. У творчих зустрічах уміти знайти ключ у спілкуванні до кожного співрозмовника.


^ Підсумкове заняття (2 год.)

Анкетування читачів відносно ставлення до газети, кращих матеріалів та репортерів, рубрик та елементів оформлення. Аналіз та обговорення газети, як наочної колективної творчості та індивідуальних зусиль кожного.

Підсумкове заняття. Вручення дипломів у різних номінаціях: «Кращий репортер», «Кращий фотокор», «кращий редактор», «кращий художник», «Кращий юнкор», «кращий дизайнер», тощо.

Вихованці повинні знати: якою повинна бути конкурентноспроможна газета або журнал.

Вихованці повинні вміти: об’єктивно оцінювати себе, членів свого творчого колективу. Без заздрощів підтримувати цікаві починання товаришів та домагатися власного успіху у початковій журналістиці.


^ Прогнозований результат

Вихованці повинні знати:

- головні завдання журналістики: що таке журналістика, її головне завдання – інформування; навіщо журналісту вивчати основи психології, етики;

-основи журналістики: відмінні особливості газетної, радіо та тележурналістики; термін «респондент», як спілкуватися з респондентом; що таке факт, подія, новина, як знайти тему для допису; де шукати цікаві для читача теми; бібліотека, музей, суспільна установа, пересічні громадяни, архітектура містечок – джерела інформації; якою повинна бути цікава та конкурентноспроможна газета чи журнал, зворотній зв'язок з читачами;

- основні принципи етики журналіста: висока культура поведінки, ввічливе ставлення до респондента, правдивість та точність викладення фактів;

- основи риторики та психології спілкування з респондентом: навіщо журналісту потрібно знати основи психології та риторики; як привабливо говорити та уважно слухати, як точно та конкретно поставити питання, як урахувати психологічні особливості співрозмовника, тощо;

- основи спілкування у групі: місце особи в гуртку, співвідношення індивідуальних та колективних інтересів; доброзичливість, уважність, чуйність, тощо;

основи літературного мовлення: основні стилі літературного мовлення (діловий, науковий, інформаційний, художній, гумористичний); основні виразні засоби мовлення (порівняння, метафора, епітет, тощо); загальні основи віршування (рима, розмір, образ);

основи газетної справи: як виготовляється сучасна газета, що таке редакція; що таке рубрика та розділ газети чи журналу, що таке шпальта, макет, гранки; первинні принципи редагування тексту, вичитка, правка; що таке верстка;

основи користування базовими програмами ПК: «Microsoft Word», «Блокнот», Adobe Photoshop, тощо.

основи збереження життя та здоров’я: правила техніки безпеки та збереження здоров’я під час роботи з комп’ютером та під час виїзних занять.

^ Вихованці повинні вміти:

- основи журналістики: визначити цікаву подію чи факт та представити її як новину, осмислити факт як можливу тему допису; створити допис. Замітку у різних стилях, описати побачене та почуте, скласти віршика, оповідання, етюд, використати різні виразні елементи мовлення;

- основні принципи етики журналіста: відповідати на листи читачів, впроваджувати високу культуру поведінки, поважно відноситися до респондента, правдиво та точно викладати факти;

- основи риторики та психології спілкування: спілкуватися з незнайомою людиною «Респондентом», намагатися говорити чітко та правильно, провести власний аутотренінг з риторики; допомагати один одному, бути доброзичливими та чуйними, терплячими, уважними до кожного у колективі, у відносинах , знаходити вирішення конфліктних ситуацій під час спілкування; об’єктивно оцінювати себе та членів групи, уміти радіти успіхам товаришів;

- основи літературного мовлення: використовувати основні стилі літературного мовлення (діловий, науковий, інформаційний, художній, гумористичний), використовувати основні виразні засоби мовлення (порівняння, метафора, епітет, тощо), скласти невеличкого вірша, оповідання, казку;

- основи газетної справи: самостійно відредагувати власний текст, зробити правку, визначити найважливіші для випуску матеріали та розподілити їх за рубриками;

- основи користування базовими програмами ПК: користуватися самостійно ПК, включати, знаходити необхідну програму, працювати у ній, набирати текст, підбирати фотографії, коректувати їх, підбирати малюнки;

- основи збереження життя та здоров’я: додержуватися правил безпеки та збереження життя.
  1   2   3   4Схожі:

Відділ освіти Білоцерківської районної державної адміністрації Білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчості iconВідділ освіти білоцерківської райдержадміністрації білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчості

Відділ освіти Білоцерківської районної державної адміністрації Білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчості iconПоложення про районний конкурс дитячої та юнацької творчості «Наші надії» Загальні положення
Районний конкурс дитячої та юнацької творчості проводиться Білоцерківським районним будинком дитячої та юнацької творчості та відділом...
Відділ освіти Білоцерківської районної державної адміністрації Білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчості iconЗ в І т позашкільного навчального закладу
...
Відділ освіти Білоцерківської районної державної адміністрації Білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчості iconПоложення про відділ освіти Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області
Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області, який утворюється головою районної державної адміністрації і підпорядковується...
Відділ освіти Білоцерківської районної державної адміністрації Білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчості iconВідділ освіти Немирівської районної державної адміністрації Наказ від 24 липня 2012 року №275
...
Відділ освіти Білоцерківської районної державної адміністрації Білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчості iconКонкурс дитячої та юнацької творчості
Дніпропетровська обласна громадська організація «яскрава країна» за сприяння Трускавецької міської ради запрошує всі творчі колективи...
Відділ освіти Білоцерківської районної державної адміністрації Білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчості iconРозпорядження м. Барвінкове від 22 червня 2007 р. №247 Про внесення змін І доповнень до діючого Положення про відділ освіти Барвінківської районної державної адміністрації
Харківської обласної державної адміністрації, затверджене розпорядженням голови обласної державної адміністрації №999 від 22 жовтня...
Відділ освіти Білоцерківської районної державної адміністрації Білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчості iconКонкурс дитячої та юнацької творчості
Дніпропетровська обласна громадська організація «яскрава країна» за сприяння Трускавецької міської ради запрошує всі творчі колективи...
Відділ освіти Білоцерківської районної державної адміністрації Білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчості iconРічний план закупівель на 2011 рік Відділ освіти Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області
Відділ освіти Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області
Відділ освіти Білоцерківської районної державної адміністрації Білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчості iconНаказ №283 Про проведення державної атестації Кегичівського Будинку дитячої та юнацької творчості Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області
Харківської області, у відповідності з Програмою державної атестації загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних навчальних закладів...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zno.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи