Електронна пошта icon

Електронна поштаНазваЕлектронна пошта
Дата конвертації04.05.2013
Розмір49.87 Kb.
ТипДокументи
джерело

ЕЛЕКТРОННА ПОШТАНезалежна асоціація банків України


Вих. № 654-05/12

від 05.12.2012р.


Щодо реалізації вимог постанов

НБУ від 16.11.2012 №476


Національний банк України

Голові

Національного банку України

Арбузову С.Г.

Шановний Сергію Геннадійовичу!

Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та бажаємо успіхів у Вашій професійній діяльності.

У зв’язку з прийняттям постанови Правління Національного банку України від 16.11.2012 № 476 «Про порядок виплати переказів із-за кордону фізичним особам» (далі - Постанова), просимо Вас розглянути пропозиції від Незалежної асоціації банків України (далі – НАБУ) щодо внесення змін до Постанови.

Відповідно до пункту 1 Постанови встановлено вимогу щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень із-за меж України в іноземній валюті на користь фізичних осіб (резидентів та нерезидентів) у сумі, що дорівнює або перевищує 150 000 гривень на місяць.

Банк зобов’язаний з метою контролю за розміром сум, що надходять протягом календарного місяця на користь фізичної особи, здійснити аналіз таких надходжень і у разі перевищення еквівалента 150 000 грн. виконати обов’язковий продаж надходження і зарахування гривневого еквіваленту на поточний рахунок отримувача переказу не пізніше наступного робочого дня з дати здійснення обов’язкового продажу.

Перекази, які здійснюються без відкриття рахунку за допомогою міжнародних платіжних систем (WU, Anelik, MoneyGram, Unistream. Золота Корона тощо), відносяться до миттєвих. Переказ коштів здійснюється без фактичного зарахування коштів банку - отримувачу за допомогою сучасних засобів, виплата коштів здійснюється без відкриття рахунку одразу при зверненні клієнта щодо отримання коштів

Основна мета переказу коштів отримувачу за цими платіжними системами - це споживання. Середня сума надходження на одну особу у місяць за статистикою останніх двох років дорівнює близько 40 000,00 грн. (еквівалент 5000,00 дол. США). Перекази у еквіваленті до 8 000,00 грн. складають 86% від усіх надходжень, з 8 000,01 до 16 000,00 грн. - 7% і 8% складають перекази у сумі більше 16 000,00 грн.

Виконання вимоги Постанови щодо здійснення банком контролю за такими переказами взагалі нівелює поняття миттєвого переказу, оскільки необхідно здійснити аналіз усіх надходжень із-зі кордону за кожним клієнтом окремо за календарний місяць за курсом дня зарахування коштів на транзитний рахунок. У великих банках з розгалуженою мережею установ на проведення аналізу фахівцям банку потрібен час незалежно від стану автоматизації контролю надходжень в іноземній валюті із-за кордону. Виплата такого переказу з 5 хвилин може збільшиться до мінімально 30- 40 хвилин. Це може викликати загальне незадоволення клієнтів банку.

На думку НАБУ, доцільно було розглянути пропозицію щодо внесення змін до Постанови:

  1. Дозволити банкам за переказами, що надійшли без відкриття рахунків із-за кордону за допомогою міжнародних платіжних систем  (WU, Anelik, MoneyGram, Unistream. Золота Корона тощо), здійснювати виплату виключно в гривні за комерційним курсом купівлі іноземної валюти банком, незалежно від суми та валюти надходження.

Або

  1. Виключити з Постанови № 476 вимогу щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень із-за меж України в іноземній валюті на користь фізичних осіб що надійшли без відкриття рахунків із-за кордону за допомогою міжнародних платіжних систем  (WU, Anelik, MoneyGram, Unistream. Золота Корона тощо).

Разом з цим, деякі аспекти застосування вимог Постанови ще потребують додаткового пояснення з боку НБУ, а саме в частині операцій кредитування карткових рахунків, ініційованих з використанням спеціальних платіжних засобів міжнародних платіжних систем VISA Money Transfer, MasterCard Money Send тощо.

Є ряд операцій з використанням спеціальних платіжних засобів міжнародних платіжних систем (далі - СПЗ МПС), що формально мають ознаки «надходжень» із-за меж України в іноземній валюті на користь фізичних осіб (резидентів та нерезидентів).

Наприклад, розрахунки за операцією повернення коштів (кредитовий сліп) до операції оплати товару /послуги, здійсненої користувачем за межами України у валюті, відмінній від гривні/долару США/євро, з використанням СПЗ, емітованої банком до поточного рахунку фізичної особи.

Згідно з п.9.2. постанови Правління НБУ №223 від 30.04.2010, сума відшкодування у доларах США (євро), що надійде на кореспондентський рахунок Банку від МПС за кредитовим сліпом, дорівнює перерахунку суми у валюті кредитового сліпа у долари США (євро) за курсом, встановленим МПС на дату підтвердження операції кредитового сліпа еквайром.

Керуючись пп.9.3., 9.4., Банк (емітент) здійснює перерахунок суми за такою операцією у валюту рахунку згідно договірних умов Банку з клієнтом – власником рахунку, до якого емітована СПЗ, а саме: провівши розрахунки через валютну позицію Банку без виходу на МВРУ, зараховує на рахунок клієнта суму, отриману перерахунком суми у доларах США (євро), що надійшла до Банку від МПС за операцією кредитового сліпа, за курсом Банку, встановленим на дату виконання зарахування на рахунок клієнта.

Або інша ситуація - розрахунки за операцією карткового переказу (VISA Money Transfer, MasterCard Money Send), ініційованої Відправником за межами України у валюті, відмінній від гривні/долару США/євро, з указанням в якості ідентифікатора Отримувача СПЗ, емітованої Банком до поточного рахунку фізичної особи.

Згідно п.9.2. постанови Правління НБУ №223, сума відшкодування у доларах США (євро), що надійде на кореспондентський рахунок Банку від МПС за операцією зарахування за картковим переказом, дорівнює перерахунку суми у валюті операції у долари США (євро) за курсом, встановленим МПС на дату підтвердження такої операції організацією, що проводить переказ.

Керуючись пп.9.3., 9.4. Банк (емітент) здійснює перерахунок суми за такою операцією у валюту рахунку згідно з договірними умовами Банку з клієнтом – власником рахунку, до якого емітована СПЗ, а саме: провівши розрахунки через валютну позицію Банку без виходу на МВРУ, зараховує на рахунок клієнта суму, отриману перерахунком суми у доларах США (євро), що надійшла до Банку від МПС за операцією карткового переказу, за курсом Банку, встановленим на дату виконання зарахування на рахунок клієнта.

Таким чином, кредитування карткових рахунків, ініційоване з використанням спеціальних платіжних засобів міжнародних платіжних систем, не є надходженням в іноземній валюті із-за кордону, а є поверненням коштів платнику від раніше оплаченої послуги чи поверненням раніше придбаного товару за межами України шляхом надходження даних коштів від торгово-сервісних підприємств, розміщених за межами України через МПС.

Слід зазначити, що, згідно з правилами МПС, після того, як транзакція подана в клірингові системи МПС, система Settlement МПС акумулює розрахункові транзакції, отримані в процесі клірингу, і розраховує щоденну чисту розрахункову позицію. Ця позиція повідомляється банкам-учасникам МПС через Settlement-звіти та може бути як позитивною (результат Settlement зараховується на кореспондентський рахунок Банку), так і від’ємною (результат Settlement списується з кореспондентського рахунку Банку). Таким чином, на нашу думку, результат Settlement-позиції не підлягає продажу на МВРУ, тим більше у випадку від’ємного результату.

Просимо Вас надати роз’яснення стосовно того, що операції кредитування карткових рахунків ініційовані з використанням спеціальних платіжних засобів міжнародних платіжних систем, не є надходженнями із-за кордону в іноземній валюті, і до них не застосовуються вимоги Постанови.

Сподіваємось на Ваше сприяння у вирішенні зазначених питань та подальшу ефективну співпрацю.


З повагою,

Виконавчий директор С.Г. МамедовСхожі:

Електронна пошта iconЕлектронна пошта Національний банк України
Департамент нормативно-методологічного забезпечення банківського регулювання та нагляду
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та сподіваємося на плідну й взаємовигідну співпрацю
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та сподіваємося на підтримку пропозицій набу
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Щодо подовження часу функціонування Системи підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та бажаємо успіхів у Вашій професійній діяльності
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та бажаємо успіхів у Вашій професійній діяльності
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та бажаємо успіхів у Вашій професійній діяльності
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та бажаємо успіхів у Вашій професійній діяльності
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та бажаємо успіхів у Вашій професійній діяльності
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Щодо внесення змін до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zno.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи