Електронна пошта icon

Електронна поштаНазваЕлектронна пошта
Дата конвертації04.05.2013
Розмір44.78 Kb.
ТипДокументи
джерело

ЕЛЕКТРОННА ПОШТАНезалежна асоціація банків України


Вих. № 804-22/02

від 22.02.2013 р.


Щодо впровадження операцій НБУ з довгостроковими процентними свопами


Національний банк України

Голові

Національного банку України

Соркіну І.В.

Шановний Ігорю Вячеславовичу!

Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та бажаємо успіхів у Вашій професійній діяльності.

Одним з чинників, що стримує розвиток банківського довгострокового кредитування економіки України у гривні є наявність значного ризику зміни процентної ставки та відсутність механізмів хеджування цього ризику.

Наявність такого ризику обумовлена:

  1. Бажанням позичальників отримувати кредити за фіксованою, а не плаваючою процентною ставкою. Частково це пояснюється тим, що довгий час в Україні не існувало надійних індикаторів справедливого рівня процентних ставок (Київпрайм, Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб).

  2. Відсутністю довгострокових вкладів. Більшість вкладників розміщують кошти у гривні на депозитні рахунки на строк, що не перевищує 6 місяців. Крім того, згідно з пунктом 2 статті 1060 Цивільного кодексу України банки зобов’язані видати вкладникам, що не є юридичними особами, будь-який, навіть строковий вклад, на першу їх вимогу. А отже у кризових обставинах (політична нестабільність, криза ліквідності, зростання девальваційних очікувань) пасиви банків зазнають значного тиску.

  3. Обмеженим доступом банків до кредитів рефінансування Національного банку України ( далі – НБУ) та інших інструментів підтримки ліквідності.

Протягом останніх років ми були свідками неодноразового стрімкого зростання процентних ставок на ринку міжбанківських кредитів, і, як результат, зростання процентних ставок за банківськими депозитами і кредитами. Слід зауважити, що періоди високих процентних ставок можуть бути досить тривалими. Так, у 2012 році ставки в гривні зростали майже все друге півріччя. Щоб уникнути втрат від таких стрибків процентних ставок банки намагаються видавати в основному короткострокові кредити за фіксованою процентною ставкою або пропонують довгострокові кредити за дуже високою процентною ставкою, що стримує розвиток інвестиційних, довгострокових проектів та стоїть на перешкоді економічного зростання.

У світовій практиці ідеальним інструментом хеджування процентного ризику є процентні свопи. Процентний своп – це угода, в якій одна із сторін сплачує контрагенту відсотки, нараховані на умовну суму за фіксованою процентною ставкою, а друга сторона – за плаваючою ставкою для кожного періоду в межах терміну дії угоди. При цьому сторона, яка умовно «позичає» гроші за фіксованою ставкою, фактично хеджує себе від ризику зростання процентної ставки, оскільки в періоди високих процентних ставок ця сторона буде отримувати компенсацію від сторони, що умовно «надала» кредит за фіксованою ставкою і умовно «залучила» кредит за плаваючою ставкою. Серед переваг цього інструменту – мінімальний кредитний ризик, оскільки сторони фактично не надають одна одній кредит, а лише обмінюються процентними платежами, які також, в свою чергу, можуть бути знеттинговані. Так у разі, якщо НБУ виступить на стороні процентного свопа, що надає довгостроковий ресурс за фіксованою ставкою, а залучає ресурс за плаваючою ставкою, він надасть банківській системі потужний імпульс для здешевлення та нарощення обсягів довгострокового кредитування, не збільшуючи при цьому обсягів рефінансування банківської системи, не наражаючись на кредитний ризик і не створюючи додатковий тиск на валютному ринку. Основною перепоною, яка може стати на заваді впровадження цього інструменту, є те, що ті грошові потоки, якими будуть обмінюватися сторони процентного свопа згідно діючого Податкового кодексу України, можуть бути об’єктом оподаткування ПДВ, оскільки процентний своп не є кредитною операцією, а грошові потоки, які отримують сторони цієї угоди, не є процентами. Виходом з цієї ситуації можуть бути відповідні зміни у Податковому кодексі або спільне роз’яснення НБУ та Міністерства доходів і зборів України, яке б дозволило сторонам не сплачувати ПДВ на підставі вимог статті 196.1.1 Податкового кодексу України («випуск (емісія), розміщення у будь-які формі управління та продажу за кошти цінних паперів , включаючи деривативи”) .

Іншим шляхом впровадження механізму хеджування процентного ризику для комерційних банків може стати розширення механізму довгострокового рефінансування НБУ комерційних банків за фіксованою ставкою під заставу депозиту (депозитного сертифікату) у гривні під плаваючу процентну ставку. В такий спосіб комерційний банк розмістить в НБУ кошти в гривні під плаваючу ставку, а отримає кошти під фіксовану ставку. Це надасть змогу банку надавати довгострокові кредити, не наражаючись на ризик зміни процентної ставки. Збільшення грошової маси за рахунок кредиту рефінансування при цьому не виникає, оскільки НБУ не тільки надає кредит комерційному банку, але і залучає відповідний депозит. ПДВ у такому варіанті також не виникає, оскільки має місце кредитна операція.

Крім позитивного ефекту для розвитку кредитування вітчизняної економіки, продаж НБУ в такий спосіб хеджу комерційним банкам буде мати і позитивний ефект для фінансового результату НБУ, оскільки в умовах нормального стану міжбанківського ринку, комерційні банки завжди будуть доплачувати НБУ різницю у ставках за придбаний хедж, а в умовах кризи ліквідності НБУ зможе отримати компенсацію витрат по проданому хеджу за рахунок підвищеного попиту комерційних банків в такі періоди на кредити рефінансування.

Оскільки з точки зору ризику зростання процентної ставки усі банки знаходяться в однаковому становищі, вважаємо, що без участі НБУ у процесі хеджування цього ризику проблема збільшення обсягів довгострокових кредитів та здешевлення їх вартості не може бути розв’язана. Проведення вищезазначених операції саме НБУ з іншими банками допоможе вирішити проблему з довгостроковим кредитуванням економіки України у гривні.

Сподіваємось на Ваше сприяння у вирішенні зазначених питань та подальшу ефективну співпрацю.


З повагою,

Виконавчий директор Мамедов С.Г.


Виконавець:

Галина Литвин

тел. 044-300-10-15Схожі:

Електронна пошта iconЕлектронна пошта Національний банк України
Департамент нормативно-методологічного забезпечення банківського регулювання та нагляду
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та сподіваємося на плідну й взаємовигідну співпрацю
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та сподіваємося на підтримку пропозицій набу
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Щодо подовження часу функціонування Системи підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та бажаємо успіхів у Вашій професійній діяльності
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та бажаємо успіхів у Вашій професійній діяльності
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та бажаємо успіхів у Вашій професійній діяльності
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та бажаємо успіхів у Вашій професійній діяльності
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Користуючись нагодою, висловлюємо Вам свою повагу та бажаємо успіхів у Вашій професійній діяльності
Електронна пошта iconЕлектронна пошта
Щодо внесення змін до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©zno.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи